четвер, 18 вересня 2014 р.

Десять кращих книг для дітей та підлітків (за версією NPR)

National Public Radio (NPR, Національне Громадське Радіо) представило результати опитування, яке визначило 100 кращих книг для дітей та підлітків. Пропоную познайомитися ближче з книгами, які увійшли в першу десятку найкращих.
"Необхідна велика сміливість, щоб протистояти ворогам, але набагато більша, щоб йти наперекір друзям".
На першому місці - знаменита серія книг Джоан Роулінг про пригоди Гаррі Поттера, Хлопчика-Який-Вижив, та його друзів Рона Візлі і Герміони Грейнджер в магічній школі Хогвартс. Перша книга вийшла в 1997 році («Гаррі Поттер і філософський камінь»), а заключна, «Гаррі Поттер і дари смерті» - через 10 років.

У всьому світі серія користувалася величезною популярністю, адже було продано близько 450 млн примірників. Сама автор стала найбагатшою жінкою Великобританії - в 2008 році її статок оцінювався в мільярд доларів. Всі книги серії були екранізовані - заключний фільм вийшов на екрани в 2011 році.

"Зібрати себе заново в десять разів складніше, ніж розсипатися на шматки".
Друге місце посідає трилогія "Голодні ігри" американської письменниці Сьюзен Коллінз.

В трилогію входять романи "Голодні ігри" 2008 року, "У вогні" 2009 року і "Переспівниця" 2010 року. За короткий час книги стали бестселерами, перші два романи майже два роки перебували в списку книг, що найбільше продаються на території США. Компанія Lionsgate викупила права на екранізацію всіх частин трилогії, фільм за першим романом вийшов навесні 2012 року.

Нагадаю, що дія першого роману "Голодні ігри" розгортається в тоталітарній державі Панем, яка знаходиться на території колишньої Америки і складається з 12 округів. Щороку жорстокий правитель Сноу влаштовує «Голодні ігри», змагання на виживання, в якому беруть участь 24 підлітки - хлопець і дівчина з кожного округу. Головна героїня Кетніс Евердін, щоб врятувати свою молодшу сестру від неминучої загибелі, замість неї відправляється на смертельне шоу.


"- Ні, Джим, як на мене, всі люди однакові. Просто люди. - В твої роки я теж так думав. Якщо всі люди однакові, чому ж вони тоді не можуть ужитися один з одним? Якщо всі однакові, чому вони так задаються і так зневажають один одного? Знаєш, я, здається, починаю дещо розуміти. Здається, я починаю розуміти, чому Страшидло Редлі увесь вік сидить під замком ... Просто йому не хочеться на люди".
На третьому - "Убити пересмішника" Гарпер Лі. Роман, вперше опублікований в 1960 році, мав приголомшливий успіх і відразу ж став бестселером. Він був удостоєний однієї з найпрестижніших премій США з літератури - Пулітцерівської, друкувався багатомільйонними тиражами. Роман переклали на десятки мов світу і продовжують перевидавати донині.

У книзі передані події 30-х років XX століття, періоду "великої депресії", що відбувалися в штаті Алабама. Оповідання ведеться від імені дитини, але гострота міжрасових конфліктів, соціальних проблем від цього не втрачає своєї сили. Роман актуальний і сьогодні, бо ксенофобія, насильство, порушення прав людини - трагічні прикмети сучасного суспільства.

Екранізація роману займає друге місце в рейтингу "найбільш видатних фільмів усіх часів", складеному Американським кіноінститутом в 2006 році.

"Він міг би написати для неї продовження книги, але зробив набагато більше - змусив повірити у мрію ....".
Четверте місце - "Помилки наших зірок" Джона Гріна (John Green "The Fault In Our Stars"), що вийшла в 2012 р. Книга про підлітків, хворих на рак, які після знайомства в групі підтримки починають відчувати одне до одного симпатію. Романтичні стосунки молодих людей складаються на тлі їх смертельної недуги, але разом вони готові боротися з хворобою і невизначеністю, яка чекає їх у майбутньому. Книгою вже зацікавилися кінематографісти.

До речі, в сотню кращих книг за версією підлітків потрапило п'ять книг автора. Це пояснюється не тільки високою якістю його прози, а й тим, що письменник є активним користувачем соціальних мереж і встановлює міцний контакт зі своїми фанатами.

"Безперечно, якщо шукаєш, то завжди щось знайдеш, але зовсім не обов'язково те, що шукав".
П'яте місце - "Гобіт, або Мандрівка за Імлисті гори" Дж. Р. Р. Толкієна

Книга, з якою для читача починається знайомство з Світом Середзем'я професора Толкіна. Вирушив одного разу гобіт Більбо в подорож - разом з дванадцятьма гномами і мудрим магом Гендальфом .

Неймовірні пригоди героїв книги здатні і розсмішити, і зворушити, і змусити задуматися про багато важливих речей. Не одне покоління читачів здійснило захоплюючу подорож разом з гобітом, добрим магом та дружнім гуртом гномів. І сьогодні, дорослі та діти також щиро переживають нелегкі, часом і небезпечні для життя пригоди гобіта і його супутників, і так само сумують і радіють разом з ними.

"Якщо вам насправді хочеться почути цю історію, ви, напевно, насамперед захочете дізнатися, де я народився, як провів своє дурнувате дитинство, що робили мої батьки до мого народження, - словом, всі ці девід-копперфілдовскі дурниці. Але, правду кажучи, мені не хочеться в цьому порпатися. По-перше, нудно, а по-друге, у моїх предків, напевно, сталося б по два інфаркти на брата, якщо б я став базікати про їх особисті справи. Вони цього терпіти не можуть, особливо батько. Взагалі-то вони люди славні, я нічого не кажу, але образливі до чортиків. Та я і не збираюсь розповідати свою автобіографію і всяку таку нісенітницю, просто розповім ту божевільну історію, яка трапилася минулим різдвом".
Єдиний роман Селінджера, "Над прірвою в житі" став переломною віхою в історії світової літератури. І назва роману, і ім'я його головного героя Холдена Колфілда зробилися кодовими для багато поколінь молодих бунтарів - від бітників і хіпі до сучасних радикальних молодіжних рухів. У 2005 році журнал "Time" включив роман в список 100 найкращих англомовних романів, написаних починаючи з 1923 року."Ми не вибираємо часи. Ми можемо тільки вирішувати, як жити в ті часи, які вибрали нас."
Дж. Р. Р. Толкієна і його "Володар перснів" - на сьомому місці. Продовження "Гобіта" принесло автору всесвітню славу і зробило родоначальником нового літературного жанру - фентезі. Епопея про Кільце Всевладдя включає романи "Братство Кільця", "Дві вежі" і "Повернення Короля" й очолює список культових творів XX століття. Ця книга справила величезний вплив на літературу в жанрі фентезі, на настільні та комп'ютерні ігри, на кінематограф і взагалі на світову культуру. Великим успіхом користувалася і екранізація книги, створена режисером Пітером Джексоном, причому "Повернення короля" входить в десятку найкасовіших фільмів в історії.


"Не вимагайте гарантій. І не чекайте порятунку від чогось одного - від людини, або машини, або бібліотеки. Самі створюйте те, що може врятувати світ, - і якщо потонете по дорозі, так хоч будете знати, що пливли до берега" .
Восьме місце - "451 градус за Фаренгейтом" Рея БредберіПожежники, які розпалюють пожежі, книги, які заборонено читати, і люди, які вже майже перестали бути людьми..."... Я не розчарувався. Мої очікування як раз-таки справдилися.
- Тому ти їдеш, Майлз? - запитала мама.
- Француа Рабле. Він був поетом. І його останніми словами було: "Я вирушаю на пошуки Великого Можливо". Ось чому я повинен поїхати. Щоб не чекати до смерті доки я почну шукати своє Велике Можливо".
На дев'ятій сходинці розташувалась ще одна книга американського письменника і блогера Джона Гріна - "В пошуках Аляски" (John Green "Looking For Alaska")

Головний герой Майлз Холтер - п'ятнадцятирічний школяр з Флориди, який у пошуках "Великого Можливо" залишає рідний дім, і відправляється в чужі краї, але не на Аляску, а до Алабами. В Алабамі хлопець вступає до школи-пансіон, де знаходить нових друзів і своє перше кохання - дуже незвичайну і норовливу дівчину ім'я якої Аляска. Разом їм доведеться пережити багато захоплюючих і хвилюючих моментів шкільного життя, а також змінити світогляд один одного.

"О так, представитися.Для початку.Де мої манери? Я міг би представитися за всіма правилами, але ж у цьому немає жодної потреби. Ви пізнаєте мене цілком близько і досить скоро - при всій різноманітності варіантів. Варто сказати, що в якийсь день і годину я з усією привітністю встану над вами. На руках у мене буде ваша душа. На плечі у мене буде сидіти якась фарба. Я обережно понесу вас геть.В цю хвилину ви будете десь лежати (я рідко застаю людину на ногах). Тіло застигне на вас скоринкою. Можливо, це трапиться несподівано, в повітрі розбризкається галас. А після цього я почую тільки одне - власне дихання і звук запаху, звук моїх кроків. Питання в тому, якими фарбами буде все розфарбоване в ту хвилину, коли я прийду за вами. Про що говоритиме небо?". 
Завершує першу десятку роман "Книжковий злодій" Маркуса Зузака.

Австралійський письменник Маркус Зузак - лауреат кількох літературних премій за книги для підлітків та юнацтва. Недарма  його називають «літературним феноменом»; він офіційно визнаний одним з найбільш винахідливих і поетичних романістів нового століття. Маркус Зузак виріс на розповідях батьків - емігрантів з Австрії та Німеччини, які пережили жахи Другої світової війни.

Дія "Книжкового злодія" протікає в передвоєнній Німеччині, в той час, коли подих смерті відчувався в кожному закутку міста, на кожній вулиці, в кожному погляді ... У книзі йдеться про нещасну долю маленької дівчинки, яка втратила сім'ю, яка дуже любить книги, збирає їх, краде або просто підбирає. Кожна з них для неї означає якусь подію в житті. Така пристрасть приводить її до того, що вона починає писати сама. Її історію розповідає ангел смерті, який забирає душі тих, хто покидає цей світ. Смерть постійно знаходиться поруч з маленькою Лізель.

Роман говорить про людські душі, відносини і навчає тому, що в будь-якій ситуації потрібно залишатися людиною. А ще він про неймовірну силу - силу слова, яка може підкорювати і навіть вбивати. Книга, яка зачіпає всі струни душі... Книга, яка підкорила мільйони читачів з усього світу.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...