Впродовж усієї своєї історії влада намагалася відгородити звичайну людину від "згубного" впливу деяких книг.
Пропонуємо вашій увазі 10 літературних творів, заборонених в різних країнах та в різні епохи.
Втім, це аж ніяк не завадило їм зайняти свої почесні місця в низці шедеврів світової класики.
Втім, це аж ніяк не завадило їм зайняти свої почесні місця в низці шедеврів світової класики.
"Декамерон" Боккаччо часто називають "Людською комедією", за аналогією з "Божественною комедією" Данте. Спершу книга не знайшла активної підтримки у читачів, проте з винаходом книгодрукування "Декамерон" став одним із творів, які найбільше видавалися в Європі.
Церква різко засуджувала твір, кажучи про аморальність книги. У 1559 році її навіть включили в Індекс заборонених книг. І поширювалася вона в сильно відредагованому вигляді. Сьогодні "Декамерон" не тільки можна знайти в будь-якій бібліотеці, за ним знімають фільми та пишуть художні полотна.
Твір Макіавеллі був спрямований проти закулісних інтриг, чвар і політичного перевороту в Італії XV століття: автор виступав за сильну державу, яка зможе об'єднати безнадійно розділену Італію, а також закликав вигнати іноземних правителів.
Але в 1559 році всі праці Макіавеллі потрапили в "Індекс заборонених книг" папи Павла IV, в категорію "під абсолютною забороною". Складений Святою інквізицією, за розпорядженням папи Павла IV, "Індекс" забороняв католикам читати твори, включаючи "Державця", і навіть мати їх екземпляри.
Роман одного з видатних письменників минулого століття Бориса Пастернака вийшов у друк в 1957 році в Мілані. У Радянському Союзі, книгу сприйняли негативно. Радянські літератори критикували письменника за досить негативне ставлення як до Жовтневої революції 1917 року, так і до подальшого розвитку країни.
Між тим, в 1958 році Борису Пастернаку була присуджена Нобелівська премія "за значні досягнення в сучасній ліричній поезії, а також за продовження традицій великого російського епічного роману".
Вперше офіційно "Доктор Живаго" був опублікований лише в 1988 році.

У Росії книга була заборонена в 1850 році Миколою I, чий девіз у кампанії з придушення ліберальної думки був "самодержавство, православ'я, народність". У 1939 році, в ході схожої кампанії в Іспанії, роман був вилучений з бібліотек диктатурою Франсиско Франко.

Видавці вважали, що через 10 років після війни книга на таку тему не викличе інтересу, проте саме вона стала одним з найзнаменитіших антивоєнних романів минулого століття і найвідомішим твором письменника.
Але в 1933 році книги Ремарка були заборонені в Німеччині, оскільки не ідеалізували роль німецьких військових у Першій світовій. Нацисти спалювали книги Ремарка зі словами: "Ні - писакам, відданим героям світової війни. Хай живе виховання молоді в дусі справжнього історизму!".
Роман Орвелла був опублікований в 1949 році і вважається одним з найвідоміших творів у жанрі антиутопії. Найчастіше роман звинувачували в аморальності та блюзнірстві.
У Радянському Союзі книга була заборонена до 1988 року. Критики відзначали, що пристрій тоталітарного суспільства, описаного Оруеллом в "1984", запозичено в Радянському Союзі в період диктатури Сталіна, а також гітлерівської Німеччини. За опис тоталітарного ладу в романі Оруелл ставав як жертвою цензури в соціалістичних країнах, так і об'єктом критики з боку лівих кіл на Заході.
Але в 2009 році газета "The Times" включила роман "1984" в список 60 кращих книг, опублікованих за останні 60 років, а журнал "Newsweek" поставив роман на друге місце в списку ста кращих книг всіх часів і народів.
"Заїр", Пауло Коельо

У своєму блозі письменник розповів, що іранський видавець Араш Хезафі запропонував Коельо поширювати його книги через Інтернет. Тому Іран став єдиною країною, в якій книги Коельо можна купити тільки в інтернет-магазинах.
Тим часом, за останні 12 років в Ірані було продано близько шести мільйонів копій творів Коельо. Втім, у 2005 році Іран заборонив книгу Коельо "Заїр". Співробітники іранських секретних служб на одній з книжкових ярмарок навіть конфіскували нерозпродані екземпляри роману. Тоді причина подібного рішення влади теж залишилася невідомою.
"Куховарська книга анархіста", Вільям Пауелл
Ця напівлегендарна книга - посібник з виготовлення наркотиків, зброї, отрут і вибухових пристроїв з підручних матеріалів та речовин. Тут є сторінки, присвячені коктейлю Молотова, книжкової міни-сюрпризу, рецепт приготування ЛСД на кухні та креслення технологічного обладнання для виробництва сльозогінного газу.
Книгу в кінці 1960-х написав американець Вільям Пауелл на знак протесту проти війни США у В'єтнамі. Через потенційну небезпеку книгу постійно вилучали з обігу спецслужби різних країн. Вважається, що до початку 1990-х років в "Куховарській книзі" залишився лише один розділ з початкового тексту - про наркотики.
Сьогодні куховарську книгу (у вихолощеному вигляді) можна купити в США, однак у багатьох країнах вона так само заборонена.

У 1933 році видавництву Random House вдалося зняти заборону і домогтися першої публікації роману в США. В ході процесу "Сполучені Штати проти книги під назвою "Улісс" суддя відхилив звинувачення в непристойності, заявивши, що незважаючи на "незвичайну відвертість" роману, він "не знайшов ніде в романі нічого, щоб збуджувало хіть".
Втім, до того моменту в країні вже існувало безліч піратських копій "Улісса". На батьківщині письменника, в Ірландії, роман вперше було видано лише в 1939 році.

Скандальна популярність твору зробила його відомим, а виправдовувальний вирок, від 7 лютого 1857 року, робив можливим в тому ж році опублікування роману окремою книгою. Але вже в 1864 році роман "Пані Боварі" був внесений Ватиканом до "Індексу заборонених книг".
Джерело: Читать - модно, немодно не читать, comments.ua
Дякуємо Вам за увагу до публікацій нашого блогу.
Будемо щасливі бачити Вас в числі постійних читачів (сайдбар членів блогу ліворуч).
У цих книгах тільки ПРАВДА.
ВідповістиВидалити"Правду говорио и приятно..." (Булгаков)
Та чи хочемо ми, люди, чути правду про себе?..
Дякуємо за Ваш коментар, пані Людмило! Джерело нашої віри і надії — правда. (Анрі Барбюс)
Видалити